Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png e3c102511e41d8193675473f10862e23
top news port info kali mstr galp inwe
Widowisko #Human, fot. Paweł Fiejdasz
Jednostka, społeczeństwo, nowoczesne technologie i... #Human
26.02.2018 Paweł Fiejdasz

Sala wypełniona dosyć szczelnie, wolne pojedyncze miejsca, publiczność oczekuje. Gasną światła, a na scenie pojawiają się tancerze. Zabiegani, przemieszczają się, jak gdyby pochłonęły ich ulice Nowego Jorku. Z telefonem przy uchu, ze wzrokiem wbitym w ekran najnowszego smartfona, czasem przystają na chwilę, by zaraz ponownie dać wkręcić się w tryby maszyny.
Czy w ten sposób dziś działa Świat? A może pozornie tak wygląda? Niewątpliwie każdy układ choreograficzny widowiska #Human dotykał istoty ludzkiej. Pokazywał człowieka jako osobę obdarzoną czymś więcej niż tylko instynktem, wskazywał jego potrzeby, pasje, marzenia. Niejednokrotnie subtelnie, a innym razem dosadnie. Nielinearnie. I wydawać może się, że wszystkie sceny spektaklu są tylko zebranymi okruchami życia, tylko na pierwszy rzut oka ze sobą niezwiązanymi, chociaż w całości przedstawiającymi nas samych. Właściwie w każdej choreografii każda osoba znajdująca się na widowni mogła odnaleźć cząstkę siebie, wspomnieniami powrócić do niemalże identycznych sytuacji, do życia które wciąż jest przed nami, a mimo to mija błyskawicznie.
Nie dziwi zatem reakcja publiczności, która oklaskiwała spektakl polsko-słowackiej grupy tanecznej #Human. Przede wszystkim dlatego, że pięknie i równo zatańczyli. Widać było, że w tym przypadku granica nie dzieli na dwa osobne narody, tancerzy. Język scenicznego ruchu połączył grupy, które przez przeszło 10 miesięcy pracy w projekcie „Aleja tańca” były dla siebie partnerami. Takimi, z którymi z przyjemnością pracuje się. Efekty współdziałania obserwować mogli wszyscy, którzy przybyli w sobotę 24 lutego br. do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza na spektakl #Human. Tuż przed widowiskiem widzowie mieli okazję obejrzeć zdjęcia i wziąć udział w wernisażu wystawy fotografii tańca, prezentującej 60 zdjęć tańca i 60 pokazujących przebieg projektu.
Zapadła kurtyna. Już po zakończeniu spektaklu jeszcze przez dłuższą chwilę trwały rozmowy, rodziły się nowe pomysły i pewna myśl nieustannie kołatała w głowie. Zatańczcie to jeszcze raz!


Spektakl i wystawa fotografii #Human zostały zrealizowane w ramach projektu „Aleja tańca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się