Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 92702cdfad283cb74328de4dfc16444e
top news port info kali mstr galp inwe
fot. Paweł Fiejdasz
RCKP z nagrodą za polsko-słowackie wydarzenie 2017 roku
09.07.2018 Małgorzata Baranowska-Mika

W ubiegły piątek (6.07.2018 r.) w przestrzeni Zamku Królewskiego w Sanoku rozpoczął się „Karpacki Festiwal Wędrowca”, który stał się okazją do świętowania 25-lecia pracy Stowarzyszenia Euroregion Karpacki. Tego dnia odbyła się uroczysta gala, podczas której wiceprezes Dawid Lasek wręczył pamiątkowe statuetki zaproszonym gościom. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza znalazło się w tym szacownym gronie nieprzypadkowo.

W minionym roku na polsko-słowackim pograniczu odbyło się wiele wydarzeń dofinansowanych z programów, których operatorem jest Euroregion Karpacki. W związku z tym ustanowiona została nagroda podkreślająca rozwijanie współpracy transgranicznej i będzie przyznawana co roku dla najciekawszego, najbardziej innowacyjnego wydarzenia zrealizowanego w ramach mikroprojektów z obszaru Euroregionu Karpackiego.

fot. Paweł Fiejdasz

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w pierwszej edycji konkursu zdobyło nagrodę na najciekawsze wydarzenie polsko-słowackiego pogranicza za projekt „Aleja tańca” realizowany we współpracy z Podduklianskim osvetovym strediskem w Svidníku. Sam projekt składał się z kilku wydarzeń przeprowadzonych w 2017 roku, podczas których odbyły się m.in. warsztaty taneczne, warsztaty fotografii tańca, wystawy tańca oraz została stworzona polsko-słowacka grupa. Efekty pracy młodych tancerzy i fotografów publiczność miała okazję obejrzeć już w 2018 roku w trakcie widowiska i wystawy zdjęć pod wspólnym tytułem „#Human”. Opiekunem merytorycznym projektu, organizatorem spotkań, autorem serwisu fotograficznego, i tysiąca innych działań związanych z tą polsko-słowacką współpracą, był Paweł Fiejdasz. 
Współdziałanie dwóch instytucji przyniosło sukces, czyli nagrodę za polsko-słowackie wydarzenie roku 2017, którą odebrała dyrektor RCKP Dorota Cząstka. Warto podkreślić, że do przyznania tego wyróżnienia przyczyniła się publiczność głosująca na projekt „Aleja tańca”.

fot. Paweł Fiejdasz

Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać muzyki z pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Spiżarnię dźwięków wysmakowanych opracowanych i wykonywanych przez zespół Tołhaje. Następnie delegacje przeniosły się w okolice Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie wspólnie rozpalono karpacką watrę, kończącą ten emocjonujący wieczór. „Karpacki Festiwal Wędrowca” odbywał się jeszcze w sobotę i niedzielę.

Tekst i fotografie Paweł Fiejdasz

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się