Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png c1ff40a178b095a97b222694d43deac7
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg c63e3a71d624b334c6f02f54c84e56af
XVIII Festiwal Kultury Japońskiej „Letni powiew Japonii”
26.07.2018 Małgorzata Baranowska-Mika

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie po raz kolejny zaprasza do udziału w Festiwalu Kultury Japońskiej. "Letni powiew Japonii" to wspólne odkrywanie kultury, historii i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni.
Fascynacja kulturą Dalekiego Wschodu jest w naszej tradycji bardzo wyraźna, i towarzyszy polskim podróżnikom i kolekcjonerom od wieków. Nie było w kraju szanującej się prywatnej kolekcji bez okazów sztuki japońskiej. I chyba ukoronowaniem tej tradycji jest muzeum założone w Krakowie przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz.
Muzeum Manggha od chwili powstania łączy podstawowe funkcje muzealne z szeroką aktywnością żywego centrum kultury, propagującego wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Wszystkiego doskonale dopełniają występy, pokazy i warsztaty przeznaczone dla widzów w różnym wieku, które pozwalają w bardziej obrazowy i przystępny sposób zapoznać gości z wieloma aspektami japońskiej kultury. Ceremonia parzenia herbaty, bonsai, suiseki, ikebana, to tylko niektóre z aspektów kultury Japonii, z którymi można mieć bezpośredni kontakt. Od początku działalności muzeum wielokrotnie gościło różnorodne formy japońskich teatrów i zespołów, a czasie koncertów można było wsłuchać się w rytmy japońskiej muzyki, wśród których style tradycyjne przeplatają się wciąż z formami współczesnymi.
Krośnieński festiwal bardzo blisko koresponduje z taką właśnie koncepcją upowszechniania kultury Dalekiego Wschodu. Również w programie XVIII Festiwalu Kultury Japońskiej w Krośnie są koncerty, spotkania, wykłady, warsztaty i pokazy.

projekt Wiesław Wojnar

Patronat honorowy : Ambasada Japonii w Polsce

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się