Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 0a97feaa6eb9e1bf46529ab9fdd9a296
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 4c209c5e41ed5e5eb2d2888afc083f8a
Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale
07.11.2018 Małgorzata Baranowska-Mika

Nasza kolejna propozycja na Krośnieńskie Spotkania Teatralne to "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale" - spektakl znakomicie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Staramy się w czasie Spotkań pokazywać również spektakle muzyczne. W obsadzie przedstawienia jest wychowanek krośnieńskich teatrów amatorskich, a teraz zawodowiec co się zowie - Alan Bochnak. Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiono po raz pierwszy w niedzielę 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uważany jest za pierwszą operę narodową. Dzięki Schillerowi, i jego aranżacji, utwór powrócił na stałe do repertuaru polskiej opery narodowej.

Krakowiacy i Górale

Spektakl realizowany w Teatrze im. Aleksandra Sewruka jest wielkim przedsięwzięciem – na scenie zobaczymy wszystkich aktorów elbląskiego teatru, jak również orkiestrę, tancerzy i chór. Cud mniemany... to pierwszy dramat, który przekazuje treści narodowe językiem ludu, a służy temu miłosna intryga. Sztukę uznaje się za mistrzostwo aluzji dzięki metaforom odwołującym się do ówczesnej sytuacji politycznej zapowiadającej drugi rozbiór.

Inscenizacja pełna przyśpiewek i tańców przeniesie nas do polskiego Oświecenia, byśmy mogli znaleźć się w barwnym i roztańczonym tłumie, gdzieś daleko, we wsi Mogiła pod Krakowem.

Jubileuszową premierą, która uświetni obchody 40-lecia elbląskiego teatru, będzie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową, a jego treść jest prosta i nieskomplikowana. Akcja rozgrywa się w podkrakowskiej wsi Mogiła. Oto Stach, syn furmana, pała szczerym uczuciem do Basi - córki młynarza Bartłomieja. Ale na drodze do szczęścia młodej pary staje macocha dziewczyny, Dorota. Kobieta podkochuje się w młodzieńcu, i aby go zdobyć, oferuje rękę Doroty góralowi Bryndasowi. Stary, zahukany przez występną małżonkę młynarz nie ma dość odwagi, by pokrzyżować jej plany. Rodzinne niesnaski rodzą ostry konflikt między dwiema grupami etnicznymi - krakowiakami i góralami. Ubogi student z Krakowa, Bardos, bezskutecznie pragnie zostać rozjemcą w sporze. Zanosi się na ostrą bijatykę...

Krakowiacy i Górale

Na elbląskiej scenie „Cud mniemany...” zagościł już w 1992 r. Wyreżyserowała go wówczas Ewa Kołogórska. 24 lat temu w główną rolę męską - Stacha - wcielił się Lesław Ostaszkiewicz. Podczas sobotniej premiery na jubileusz 40-lecie elbląskiego teatru zobaczymy go w roli Wawrzyńca, ojca... Stacha.

O zaproszeniu spektaklu na Krośnieńskie Spotkania Teatralne pisze e-teatr:

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/265466.html%0A?fbclid=IwAR1eo8x0eszVM5NpsRkZyXTZhZawtgqeNjG083rbIW-XHUNzCCLKzmbNtKk

CUD MNIEMANY, CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE
40. Krośnieńskie Spotkania Teatralne, 13 listopada 2018
Muzyka: Jan Stefani
Libretto: Wojciech Bogusławski
Adaptacja sceniczna i opracowanie libretta: Leon Schiller
Teatr im. Aleksandra Sewruka, Elbląg

Reżyseria i choreografia: Emil Wesołowski
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

Obsada:
Jacek Gudejko, Anna Suchowiecka, Marta Bacajewska (gościnnie), Lesław Ostaszkiewicz, Szymon Jędruch (gościnnie), Alan Bochnak, Piotr Szejn, Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński, Marcin Tomasik, Jacek Różański, Adam Plewiński (gościnnie), Mikołaj Ostrowski, Mariusz Michalski, Teresa Suchodolska, Krzysztof Bartoszewicz, Beata Przewłocka, Marta Masłowska, Maria Makowska, Irena Adamiak, Artur Hauke, Jerzy Przewłocki

Orkiestra Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu pod batutą Wojciecha Karpińskiego
Tancerze i chórzyści:
Aleksandra Czerniawska, Hanna Filipowicz, Natlia Milewska, Jarosław Szar, Krzysztof Gajewski, Mateusz Wawro, Julia Bączkiewicz, Maja Kadłubowska, Paweł Jacewicz, Beata Predel, Magdalena Zarębska, Żaneta Podobińska, Jerzy Budzyński, Lech Światkowski, Adrianna Lasinkiewicz, Karolina Kaciełowicz, Maja Mackiewicz, Dominika Borowska, Natalia Karmowska, Dawid Piotrowski, Kacper Dominik, Maciej Stryjewski, Agnieszka Rawwo, Katarzyna Pajewska.

Spektakl trwa 2 godziny, z jedną 15-minutową przerwą.

Sprzedaż biletów w cenie 100 zł, ulgowy 90 zł, balkon 85 zł w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 |

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się