Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png d24b4b5198dac2382979c4b30f408e31
top news port info kali mstr galp inwe
Nagrody Prezydenta Miasta Krosna
08.06.2018 Agnieszka Kaszczyszyn


Tradycją Dni Krosna - święta miasta i jego mieszkańców, sympatyków czy przyjezdnych - stało się wyróżnianie tych pierwszych, którzy w szczególny sposób wpłynęli na to, jak żyje się w Krośnie i jak jest ono postrzegane w Polsce i na świecie. Prezydent Miasta Krosna wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz medale „Za zasługi dla Krosna”, doceniając „ludzi kultury i sportu”, w tym osoby nam bardzo bliskie!

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów, na które – nie mamy nawet cienia wątpliwości – nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

Wacław Turek

za szczególne zaangażowanie w rozwój i upowszechnianie fotografii oraz promocję miasta Krosna poprzez obrazy uwieczniane w obiektywie i poezji.

Krośnieński fotograf, muzyk i poeta. Absolwent Państwowego Studium Oświaty i Kultury w Krakowie. Od niemal pięćdziesięciu lat aktywnie zaangażowany w życie kulturalne miasta Krosna. Współzałożyciel Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Był fotoreporterem Krajowej Agencji Wydawniczej, współpracował z redakcją „Podkarpacia” i „Nowin Rzeszowskich”. Przez wiele lat pracował jako instruktor fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Krośnie. Od 2001 r. pełni funkcję prezesa Fotoklubu przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Ściśle współpracuje z Fotoklubami ze Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy. Współorganizator międzynarodowych plenerów fotograficznych. Autor kilkudziesięciu wystaw prezentujących m. in. piękno Krosna i regionu. Jako fotograf towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom naszego miasta. Doceniony licznymi nagrodami. W 2013 r. został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

W obszarze twórczych zainteresowań artysty ważne miejsce zajmuje poezja. Wydał kilka tomików wierszy, a jego utwory poetyckie publikowano w almanachach. Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Przez piętnaście lat kierował Klubem Literackim działającym przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Redagował miesięcznik CROSCENA. Był pomysłodawcą i realizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Lampę Ignacego Łukasiewicza”. Laureat licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury uhonorowany został odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

Kategoria: za wybitne osiągnięcia

Łukasz Grudysz

Artysta fotografik, członek Fotoklubu RCKP w Krośnie, autor i współautor wielu wystaw fotograficznych krajowych i zagranicznych. Bierze aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych zdobywając nagrody, medale i wyróżnienia. W ramach działalności w Fotoklubie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, co roku prezentuje swoje fotografie na Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych. W 2014 r. został przyjęty w poczet członków rzeczywistych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Odznaczony Medalem za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2017 r. był laureatem kilku nagród. Zdobył m.in. 3 miejsce i dwie nominacje w Fine Art Photography Award, srebrny medal Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP oraz nagrodę Mono Visions Photogfaphy Awards.

Aleksandra Kozubal

Zdolna, młoda wokalistka, która aktywnie od kilku lat uczestniczy w zajęciach Studia Piosenki Swing w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Jest również kompozytorem muzyki i pisze teksty do własnych utworów. Doskonały głos, umiejętności interpretacji oraz uczucie potrzeby sceny przekładają się na sukcesy osiągane przez młodą wokalistkę w konkursach i przeglądach. W 2017 r. była laureatką wielu nagród m.in.: I nagrody w Młodzieżowych Konfrontacjach Muzycznych, I nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej i Filmowej „Piosenka w meloniku”, II nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej „Nutka poliglotka” w Warszawie, II nagrody w Podkarpackim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Love me tender”, II nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej „Na polską nutę”.

Nagroda zbiorowa - Pracownia Grafiki Tradycyjnej

Pracownia Grafiki Tradycyjnej działa od 2007 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Młodzi i dorośli artyści, w trakcie poszukiwań własnych zainteresowań, znajdują tu z jednej strony wiedzę na temat różnych technik, a z drugiej strony sposób na spędzenie czasu wolnego. Pracownie stworzyła pani Joanna Topolska-Uliasz i prowadzi ją do dnia dzisiejszego. Uczestnicy Pracowni biorą udział w najróżniejszych konkursach w kraju i za granicą. W roku 2017 r. uczestnicy pracowni byli laureatami licznych nagród, m.in.: w VII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Nasi sąsiedzi – mój świat w przyszłości” nagrodę otrzymał Błażej Kmonk, a wyróżnienie Mirella Zawisza, Liliana Gnap i Liwia Książek, w II Międzynarodowym Biennale na Małą Formę Graficzną „Między czernią a bielą” II miejsce zajęła Justyna Kazanecka, a wyróżnienie otrzymał Błażej Kmonk, w IV Międzynarodowym Konkursie Plastyki dla dzieci i młodzieży „Ptaki Cudaki” I miejsce zajęła Weronika Uliasz, w X Wojewódzkim Konkursie Aneks Twórczości Artystycznej ATA III miejsce zajął Piotr Kociuba, w 16. Międzynawowym Biennale Exlibris Dzieci i Młodzieży – Hlohovec na Słowacji II miejsce zajęła Liliana Gnap, wyróżnienie zdobyła Aleksandra Kociuba.

Kategoria: za całokształt działalności

Nagroda Specjalna dla Stowarzyszenia Teatr S.TR.A.C.H. z Krosna za 10-letnią działalność oraz 10 edycję Festiwalu Nocne Teatralia Strachy

Członkowie stowarzyszenia to młodzi ludzie mieszkający lub pochodzący z Krosna. Grupa działa od 10 lat i skupia w swoich szeregach grono wolontariuszy tworzących i kochających teatr. Ich celem jest promowanie teatru i sztuk alternatywnych oraz dzielenie się nim z krośnieńską publicznością. Efektem ich działalności są Nocne Teatralia Strachy, które w 2011 r. uzyskały miano Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Alternatywnych. Festiwal jest corocznym miejscem spotkań najważniejszych i najciekawszych grup alternatywnych z Polski i za granicy. Przyciąga coraz większe rzesze miłośników sztuki. Z biegiem lat ewoluował, zmieniając nieznacznie swą formę. Z Festiwalu Teatrów Alternatywnych stał się Festiwalem Sztuk Alternatywnych, skupiając wokół siebie wszystkich artystów sztuk offowych. W 2017 r. Festiwal uzyskał Ogólnopolski Teatralny Znak Jakości – inicjatywa oddolna środowiska teatralnego skupionego wokół Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej.

/mat. tekst. UM Krosno/

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się