Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 59edb43129a21681152b45ed7f6fca4f
top news port info kali mstr galp inwe
Letnie koncerty w świątyniach - odsłona pierwsza
12.06.2018 Agnieszka Kaszczyszyn

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w Letnich Koncertach w Świątyniach. Cykl koncertów odbywających się w krośnieńskich kościołach od czerwca do września to spotkanie z artystami z całego świata, kompozytorami i chórami.

Jak co roku w czerwcu rozpoczynamy koleją edycję krośnieńskiego festiwalu Letnie Koncerty w Świątyniach. Podczas wieczornych koncertów Melomani będą mogli wysłuchać zróżnicowanego, atrakcyjnego repertuaru, mistrzowskich wykonań, muzyki wszystkich epok. Koncerty, jak zwykle, będą odbywały się w Farze oraz w kościele OO. Franciszkanów. Festiwal zainauguruje w niedzielę 17 czerwca recitalem organowym światowej sławy belgijski organista Jan van Mol, profesor konserwatorium w Anwerpii, który wykona arcydzieła romantycznej muzyki francuskiej, belgijskiej i niemieckiej. Program Festiwalu zapowiada się więc niezwykle interesująco. Zapraszamy zatem do krośnieńskich świątyń wszystkich Miłośników Muzyki. Niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie!prof. dr hab. Dariusz Bąkowski-Kois o zbliżającej się drugiej edycji Letnich koncertów.

KONCERT INAUGURACYJNY
KONCERT ORGANOWY JAN VAN MOL (Antwerpia, Belgia)

17 czerwca, godzina 19.00

Bazylika Mniejsza Fara

(po wieczornej mszy świętej)
---
Wstęp wolny

Jan van Mol

Występował z recitalami w niemal wszystkich krajach europejskich, w tym w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Portugalii, NRD, Polsce, Austrii, Bułgarii, Słowenii, Bośni, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburgu, Szwajcarii, Chorwacji, a także poza Europą: w Japonii, na Filipinach, w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju, RPA. Jego ostatnie dokonania koncertowe obejmują trzy tournée po Rosji, koncert w katedrze św. Pawła w Londynie, recitale w Rawennie, Wrocławiu, Poitiers, w katedrach w Zagrzebiu i w Magdeburgu, w Paryżu w kościele św. Klotyldy, czy udział w Bamboo Organ Festival w Manili.

Nagrał szereg płyt CD, głównie popularyzujących muzykę organową mniej znanych kompozytorów, takich jak Homilius, Michel Corrette, Oley, Miné, Callaerts, Beauvarlet-Charpentier. Nagrania te spotkały się z wielkim uznaniem międzynarodowej krytyki prasowej.

Gra chętnie również na klawesynie oraz zajmuje się korzeniami wykonawstwa muzyki przeznaczonej na harmonię; jest autorem wielu artykułów poświęconych organom oraz redaktorem wydań zapomnianych dzieł dawnej klawiszowej muzyki flamandzkiej.

Jan Van Mol był wykładowcą Konserwatorium w Antwerpii, jak również organistą tamtejszego kościoła św. Pawła, gdzie grał na najstarszym zachowanym historycznym instrumencie regionu. Jako założyciel stowarzyszenia organowego Calcant podejmuje niezliczone inicjatywy (organizowanie koncertów organowych, wycieczek objazdowych, w tym rowerowych) mające na celu przybliżenie organów szerokim kręgom melomanów.

Program

Ferenc Liszt (1811-1886), Ave Maria (wg J. Arcadelta), Tu es Petrus

Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817-1869), Medytacje religijne op. 122: nr 7, Andante Choeur de voix humaines

Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881) Szkoła organowa: Priere, Cantabile, Fanfare

Alphonse Mailly (1833-1918) Pâques Fleurie

Léon Boëlmann (1862-1897) Suita gotycka op. 25 Introduction (choral), Menuet Gothique, Priere a Notre-Dame, Toccata

Flor Peeters (1903 - 1986) Abdijvrede / Pokój w klasztorze, Toccata fuga i hymn Ave Maris Stella

/mat. nadesłany/

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się