Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 13120601a19657d3cbc1ce50078e2bd9
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 7300fe977b5ce404439761987be6e58f
Portal
WIELOKULTUROWA SOBÓTKA NAD WISŁOKIEM 2015
13.07.2015 Redakcja RCKP

Zapach ziół, ciepło bijące z ogniska, wspólny śpiew, taniec i zabawa, to przymioty Wielokulturowej Sobótki nad Wisłokiem, na którą zapraszają Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Restauracja Bohema. się ona 21 czerwca 2015 r. Tego dnia, oprócz oczywiście skorzystania z programu artystycznego, zachęcamy do wspólnego wypieku proziaków czy wyszywania filcowych naszyjników. Sobótka, to także widowisko, które w tym roku mamy nadzieję przygotować razem z Państwem. Dlatego też zapraszamy 20 czerwca 2015 r. na godz. 19:00 na plac przy Galerii Zawodzie (ul. Okrzei 1), gdzie odbędzie się oficjalna próba. Zapewne dla każdego znajdziemy jakąś rolę. Po sobotnich przygotowaniach, w niedzielę Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem rozpoczniemy około godz. 16:00 występem Zespołu Śpiewaczego Kamratki z Krosna. Następnie na scenie zaprezentują się Chorkowianie i gość ze Słowacji – Daniel Hic z zespołem. Wydarzenie podsumujemy widowiskiem sobótkowym oraz koncertem znanego w wielu zakątkach świata zespołu TOŁHAJE.

 

Zespół śpiewaczy „KAMRATKI” od lat upowszechnia i kultywuje tradycje i muzykę ludową. Istnieje przeszło 40 lat, a w swoim repertuarze ma pieśni ludowe z regionu krośnieńskiego,

a także pieśni kościelne, biesiadne, kolędy. Zespół występuje na różnych imprezach, konkursach oraz przeglądach. Występował w wielu zakątkach Polski, ale również na Międzynarodowym Spotkaniu Zespołów Ludowych w Vinnickach na Słowacji.

 

CHORKOWIANIE

Zespół powstał w 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chorkówce. Na repertuar zespołu składają się pieśni biesiadne, dożynkowe, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział na różnego rodzaju Przeglądach, Festiwalach o charakterze ludowym, dożynkach. Od lipca 2007 roku zespół występuje w zmienionym składzie, a kierownikiem zespołu jest Pani Teresa Samborowska.

 

Zespół muzyczny DANIELA HICA składa się z czterech członków rodziny, którzy od wielu lat profesjonalnie zajmują się muzyką. Grupa pracuje pod kierunkiem występującego od 30 lat na słowackiej scenie muzycznej, w Niemczech, Szwajcarii i Holandii Daniela Hica. W zespole występują również Daniela - piosenkarka i skrzypaczka oraz studiująca w Pradze na wydziale jazzu Tatiana - wokalistka i pianistka. Najmłodszym członkiem kapeli jest Daniel, który obecnie studiuje w Konserwatorium w Koszycach na wydziale kontrabasu. Hic music Najczęściej grywa prywatne imprezy i koncerty w Słowacji, ale także w Austrii i Polsce.

 

TOŁHAJE to zespół od lat udanie poruszający się w szeroko pojętej stylistyce etno. Dwie płyty, wydane dotychczas przez grupę, „A w niedziela rano”(2002) i „Stereokarpaty”(2011) są doskonale rozpoznawalne w folkowych kręgach muzycznych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wyznaczają bowiem charakterystyczne, niebanalne – a jednocześnie prekursorskie kierunki rozwoju i poszukiwań w tymże rodzaju muzyki. W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady i tereny kresów polsko-ukraińskich.

Zespół koncertował zarówno na scenach całego kraju jak i Europy, zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów. W swoim dorobku może się pochwalić niemałymi osiągnięciami, m.in.

- I miejscem na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych Eurofolk Na Pograniczach (Sanok),

- II miejscem IV edycji Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja, 

- Folkowym Fonogramem Roku 2002 za płytę “A w Niedziela Rano” - nagrodą ufundowaną przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu,

- nominacją płyty „A w niedziela rano” do nagrody “Fryderyk” w kategorii “etnofolk” w 2004r.

Grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) w Mölln (Niemcy). Gościli także na festiwalach: Sziget (Węgry), Flugery (Lwów, Ukraina), Pohoda Festival (Trencin, Czechy), Pulse Festival (Londyn, Wielka Brytania),Wschód Kultury (Rzeszów). Warto także wspomnieć, że płyta “Stereokarpaty”, tuż po premierze, była płytą tygodnia w Polskim Radiu Rzeszów.

„Czereda” jest trzecim w dorobku zespołu krążkiem. To specjalna reedycja z utworami, które od strony dźwiękowej współtworzyły serial HBO „WATAHA”, fragmentamikoncertu ArtCelebration: Eastern Roots w ramach festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (2014) oraz z czterema premierowymi, bardzo energetycznymi kompozycjami.Skąd nazwa płyty? Czereda to zgraja, wataha, grupa ludzi, która podąża tą samą drogą. To także burza myśli i pomysłów, jakie się narodziły podczas powstawania nowego materiału, w przypływie weny, która pojawiła się dzięki propozycji współpracy nad ścieżką dźwiękową do serialu „Wataha”. Ponadto pojęcia czereda czy wataha są zespołowi bardzo bliskie, gdyż tak kiedyś określano zbójników bieszczadzkich – tołhajów.

 

12. Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem

21 czerwca 2015 r., godz. 16:00

Plac przy Galerii Zawodzie

ul. Okrzei 1

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
banner godzilla.jpg 7c2a95c6012c07b3d8306411bc081169
agent kot.jpg 21e69a4aa94b9b90fca1a16e9dc66d78
aleja_tańca_banner.png 1603a7ddc4e43a2018139b3338071515
RODO baner.jpg bf4f28042d917f6bb32c679a25830ef4