Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 6aada76efac22fd04ce9ab3c50c107ed
top news port info kali mstr galp inwe
Portal
WIELOKULTUROWA SOBÓTKA NAD WISŁOKIEM 2016
07.07.2016 Paweł Fiejdasz

Choć chmury burzowe zebrały się na chwilę nad Krosnem, to Słońce w niedzielne popołudnie 26 czerwca przypiekało mocno. W tym dniu odbyła się 13 edycja Wielokulturowej Sobótki nad Wisłokiem. Najkrócej imprezę można opisać następująco: było gorąco, radośnie i z energią.

Tradycyjnie już wydarzenie odbyło się na placu przy ulicy Stefana Okrzei. I było zupełnie jak w utworze „Ponad normę”, który wykonuje zespół Bubliczki – gwiazda tegorocznej Sobótki:

(...) Temperatura ponad normę, nie chce gasić się

Serce pompuje krew mocą tysiąca serc

Panować nie da się nad sobą w sytuacji tej

Póki nie skończysz ze mną

Ja nie skończę z Tobą też…

Od samego początku wydarzenia publiczność dopisała i doskonale bawiła się. Pierwszym zespołem, który pojawił się na scenie była Kapela „Białobrzeżanie” w nieco odświeżonym składzie. Powiew młodości – Gabrieli Lipki – słychać było w grze całej kapeli. Co spowodowało spontaniczne reakcje widzów. Następnie na scenie zameldował się Zespół Śpiewaczy „Magnolia” z Podniebyla. Ich koncert obfitował w znane i lubiane utwory ludowe oraz biesiadne. Tu też nastąpiły pierwsze przejawy tanecznej zabawy, której inicjatorami byli członkowie Folklórneho súboru Dubinčan. Oni także tuż po Magnolii wystąpili na sobótkowej scenie. Słowacy potwierdzili, że nie tylko potrafią się bawić, ale także grać, śpiewać i tańczyć. Publiczność była ich występem oczarowana. Kolejną grupą, która opanowała scenę był Kabaret Entuzjaści, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Cięty żart słowny w wykonaniu aktorów rozśmieszał krośnieńską publiczność. W przerwach pomiędzy kolejnymi występami odbyły się gry, zabawy i konkursy. Najmłodsi i wszyscy z wiekiem bez ograniczeń uczestniczyli w poszukiwaniu kwiatu paproci, malowaniu twarzy, a także dekorowaniu wieży gwiazdkami i żurawiami z origami.

Około godziny 19:30 na scenie pojawili się panowie reprezentujący grupę hulaszczo-muzyczną Bubliczki. Wtedy zaczęło się. Połączone siły Dubinčan i Studio Piosenki Swing ruszyły w tany dając impuls do zabawy widzom. Sam koncert był niezwykle energetyczny. Nie było chyba osoby, która przy dźwiękach wydobywanych z instrumentów przez muzyków Bubliczek nie tupnęłaby nóżką. W końcu było to szalone połączenie muzyki bałkańskiej, żydowskiej, kaszubskiej, w ogóle słowiańskiej. A skoro o tym mowa, to na zakończenie Wielokulturowej Sobótki nad Wisłokiem Studio Piosenki Swing przygotowało widowisko. Pięknie zabrzmiały pieśni krośnieńskie, rzeszowskie, krakowskie śpiewane przez grupę młodych ludzi. Słychać było, że bawi ich to co robią i z radością wykonują repertuar ludowych, choć na co dzień śpiewają raczej rock, pop, jazz. Widowisko zakończyło się rzuceniem wianków na Wisłok z mostu przy ul. St. Okrzei oraz rozpaleniem napisu „Sobótka” przez Krzysztofa Sajdaka z grupy Back Draft.

Upojny wieczór dobiegał końca, jeszcze nie zgasły sobótkowe ognie, publiczność wciąż rozbawiona do późna świętowała. Z pewnością podążając za słowami pieśni głoszonej niegdyś w naszym regionie: Kto na sobótce nie będzie, Główka go boleć wciąż będzie.


Ciepło ogniska rozgrzewa uśmiechnięte lica, iskierka żwawo w oku błyska. W ten czerwcowy wieczór, gdy dzień z nocą się zrównuje spotkają się panny i kawalerowie, by wspólnie jak drzewiej Sobótki zapalić, a i kwiatu paproci poszukać, dobrze się przy tym bawiąc. Czas to wszakże doskonały, to Noc Kupały, na którą zaprasza Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, a która rozpocznie się 26 czerwca 2016 r. o godz. 16:00.

Wielokulturowa Sobótka nad Wisłokiem, której 13 edycja wypada w tym roku, to przede wszystkim nawiązanie do wielowiekowej, tej nam najbliższej, tradycji słowiańskiego święta zakochanych. Co więcej, są to zwyczaje w harmonii z naturą, bo z jej rytmem toczące się. W tych naszych nowoczesnych czasach warto się poddać naturalnemu cyklowi życia, by poczuć najpełniej ten miłosny wieczór. Rzecz jasna Sobótka, to nie tylko zwyczaje, to także: atrakcje dla najmłodszych, stoiska gastronomiczne, gry, konkursy, zabawy, ognisko sobótkowe, puszczanie wianków na wodę i widowisko, które przygotowuje Studio Piosenki SWING. Na scenie też będzie się wiele działo. A to za sprawą zespołów:

Białobrzeżanie /Krosno/
Magnolia /Podniebyle/
Dubinčan /Dubinné/
Kabaret Entuzjaści /Krosno/

Jednak na deser dla wspaniałej krośnieńskiej publiczności zaprezentuje się perełka muzyczna BUBLICZKI, czyli siedmioosobowa grupa hulaszczo – muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 banda Bubliczków miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego brzmienia. Panowie mają na koncie długogrający krążek pod sugestywnym tytułem „Opaa!” wydany w 2010 roku. W tym samym roku, zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru „Pinokio”, pt. „Historia Występnej Wyobraźni” na podstawie prozy Brunona Schulza. W krótkiej historii zespołu nie zabrakło oskarów i innych tego typu zaszczytów. W 2008 roku II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia) to najważniejsze dla zespołu wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej.

Zapraszamy zatem na 13. Wielokulturową Sobótkę nad Wisłokiem.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
banner całe szczęscie.jpg f09057ff771ea24b04afa926eb4d8dc9
banner kurier.jpg 49195ba7c1c9e436160a25ba86af164a
banner Władcy przygód.jpg 3473ecbf25c8ae3947b52d48d772b711
banner Miłość i Miłosierdzie.jpg a55bbe693c751b8ae309902f1f4346b5
banner Dumbo.jpg bc6a2ef946572219de306706cf3e5eff
aleja_tańca_banner.png 23f262b57e9b34d78d9526a8d1eaa3a0
RODO baner.jpg b25412759437249239bb4e00a4a6a319