Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png c0b810bfe94261a1af9d7210af7e5349
top news port info kali mstr galp inwe
Koncert krośnieńskiej Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej i Iwo Dixie Jazz Band z Romanem Syrkiem
05.08.2019 Małgorzata Baranowska-Mika

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza serdecznie zaprasza na koncert zespołów - ulubieńców krośnian, i nie tylko. Na krośnieńskim rynku 18 sierpnia o godzinie 18.00 koncertować będzie Miejska Górnicza Orkiestra Dęta i Iwo Dixie Jazz Band z Romanem Syrkiem.

projekt Wiesław Wojnar

W 2017 roku Prezydent Miasta Krosna przyznał orkiestrze medal "Za zasługi dla Krosna". Miejska Górnicza Orkiestra Dęta została uhonorowana za szczególne zaangażowanie w działania artystyczne na rzecz miasta, stałą obecność w życiu kulturalnym oraz promocję Krosna w kraju i za granicą.
Orkiestra od ponad 70 lat jest zaangażowana w działania artystyczne i życie kulturalne Krosna. Powstała w 1946 roku przy Zakładach Urządzeń Naftowych "Naftomet". Od 2006 roku funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza.
W trakcie wieloletniej działalności batutę nad orkiestrą przejmowali kolejno Konstanty Ekiert, Józef Kołodziej, Marek Drwal i Ireneusz Fatyga. Od 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar. Orkiestra prowadzi działalność koncertową propagując kulturę muzyczną. Eksponuje to, co w kulturze regionu cenne i godne popularyzacji. Promuje Krosno podczas występów w kraju i za granicą.
Koncerty orkiestry cieszą się niezwykłą popularnością i przyciągają wielu słuchaczy. Noworoczny Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krosna.
Swoimi występami muzycy uświetniają organizowane w mieście uroczystości. 10 czerwca 1997 roku orkiestra wzięła udział w Mszy Świętej koncelebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a w 2010 roku uświetniła uroczystość Koronacji Obrazu NMP Murkowej. Różnorodny program orkiestry prezentowany jest podczas letnich koncertów na krośnieńskim rynku, Karpackich Klimatów, Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Mażoretek „Majorki”. Orkiestra wystąpiła także w programie "Jaka to melodia". Wieloletnia działalność koncertowa zaowocowała licznymi sukcesami i nagrodami.

Iwo Dixie Jazz Band powstał jesienią 2009 roku, z inicjatywy Bolesława Kazalskiego, ówczesnego prezesa zarządu Uzdrowiska Iwonicz S.A. Zespół składa się z muzyków z dużym doświadczeniem estradowym, którzy połączeni wspólną pasją grania muzyki swingowej, stworzyli grupę o nazwie Iwo Dixie Jazz Band. Pierwszy publiczny występ miał miejsce w marcu 2010 roku podczas Plebiscytu Sportowiec Roku w Gminie Iwonicz-Zdrój. Od tego czasu zespół zagrał blisko 100 koncertów. 2 razy wystąpił w Polskim Radiu Rzeszów, grając koncerty retransmitowane na antenie. 10 sierpnia 2012 roku Iwo Dixie okazał się bezkonkurencyjny w konkursie 42. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie i zdobył słynną Złotą Tarkę. W 2014 roku, Michał grający w zespole na banjo, doszedł do półfinału konkursu Mam Talent w TVN. Po tym sukcesie postanowił przeprowadzić się na stałe do Warszawy a w zespole zastąpił go Julian Zych, znany muzyk z Brzozowa. Obecnie zespół Iwo Dixie Jazz Band ma swoją siedzibę w Krośnie, w dzielnicy Białobrzegi.

Skład zespołu:
Jerzy Czechowski - piano
Krzysztof Zajdel - wokal
Wojciech Szuba - perkusja
Adam Sikora - trąbka
Stanisław Boczar - klarnet, saksofon
Jakub Wojtowicz - puzon
Julian Zych - banjo
Bartek Bykowski - fretless bass

Roman Syrek, absolwent Szkoły Muzycznej w Krośnie, później Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat I nagrody w konkursie improwizacji jazzowej Złota Tarka w roku 1981, były członek Orkiestry Radia i Telewizji w Warszawie, Studio S-1, pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego. Grał w formacjach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Henryka Majewskiego - Swing Session, Old Timers. W latach osiemdziesiątych członek zespołu Brzozów Jazz Sextet. Obecnie na stałe mieszka w Australii.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się