Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 9740a920d9b6951c7718870972e726e1
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 45969dfd487914eba2341b1d55e9534a
CO W TYM ROKU NA KLIMATYCZNEJ SCENIE KARPACKICH KLIMATÓW?
20.08.2019 Małgorzata Baranowska-Mika

Miesiące przygotowań i wytężonej pracy - tak "od kuchni" wyglądają Karpackie Klimaty. Tę ogromną imprezę przygotowuje garstka ludzi. Wszystkie ustalenia programowe, umowy, zaproszenia, ridery techniczne, zagospodarowanie starówki, zakwaterowanie gości, przygotowanie akcji promocyjnej, bannery, plakaty, zajawki, dziesiątki godzin poświęconych projektom graficznym, tekstom na ulotki i informacje medialne. A wszystko po to, żeby Krosno bajkowo i wesoło żegnało lato kolejny raz pod herbem słoneczników. Od piątku, 23 sierpnia, Karpackie Klimaty zapraszają do rynku na bogaty program głównej estrady słonecznikowego święta.

PROGRAM ESTRADY KARPACKICH KLIMATÓW 2019
23 sierpnia (piątek)
17.00 - Kapela spod Rubani (Krosno/Polska)
18.00 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
19.00 - Uroczysta inauguracja Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie Klimaty” i Portius Festiwalu
19.45 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy)
20.45 - ZPiT „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska), ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
21.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)

24 sierpnia (sobota)
16.00 - Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) - „Nieudacznik z Wertepu”
17.00 - ZPiT „Morawica” (Morawica/Polska)
18.00 - Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen /Węgry)
18.00 - Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry)
19.00 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště /Czechy)
20.00 - Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina)
21.00 - Konkurs: Najlepsza Nalewka Galicyjska i Chrzanówka Krośnieńska
21.15 - Huculi (Werchowyna/Ukraina)

25 sierpnia (niedziela)
10.00 - Bieg o Skarb Portiusa
16.00 - Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska)
17.00 - Konkurs: Ulubiony chleb krośnian
17.30 - „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja)
18.30 - Agyagbanda (Miskolc/Węgry)
19.30 - Diri Levsky (Kraków/Polska)

Słów kilka o o zespołach goszczących na Karpackich Klimatach 2019, a będzie to ponad 200 osób.

KK 2019

Kapela spod Rubani (Krosno/Polska)
Zespół założony w 2012 przy Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie przez Wojciecha Pelczara, nauczyciela zamiłowanego w muzyce ludowej. Repertuar stanową opracowania pieśni łemkowskich oraz piosenki nawiązujące do regionu podkarpackiego. W 2012 kapela wzięła udział w plebiscycie Polskiego Radia „Przebojem na Antenę”, zajmując na etapie regionalnym I miejsce piosenką „Od połonin” i reprezentowała Radio Rzeszów w koncercie finałowym w Hajnówce. Z upływem lat zmienił się skład zespołu - na scenie pojawia się młode pokolenie wykonawców przygotowywane przez twórcę zespołu, natomiast kierunek muzyczny jest jeden - granie od tzw. „korzenia” utworów z Beskidu Niskiego.

KK 2019

Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” (Rzeszów/Polska)
Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans” jest opracowaną artystycznie grupą folklorystyczną reprezentującą Uniwersytet Rzeszowski, największą publiczną szkołę wyższą na Podkarpaciu. Działa w strukturach Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. Od trzydziestu pięciu lat skupia młodzież akademicką i absolwentów różnych kierunków studiów, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem rozwijają swoje zdolności taneczne, wokalne i instrumentalno-muzyczne. Wielu z nich w czasie uczestnictwa w Zespole zdobywa dodatkowe wykształcenie z dziedziny szeroko pojętej kultury tanecznej. Nabycie kwalifikacji zawodowych umożliwia Studium Kulturalno-Oświatowe, oferując dwuletnie choreograficzne studia podyplomowe z zakresu tańca polskiego i tańca współczesnego.
Szkolenie w Zespole prowadzone jest w grupach tanecznych koncertowych i początkujących, grupie wokalnej i instrumentalno-muzycznej. Tancerze doskonalą swój warsztat ruchowy na zajęciach specjalistycznych z zakresu polskich tańców narodowych, regionalnych i tańców innych narodów, a także w czasie zajęć z technik charakterystycznych, techniki tańca klasycznego i techniki wolnej z elementami współczesnych form tanecznych. To szerokie spektrum zajęć służy uzyskaniu cech niezbędnych do prezentowania wysokiego poziomu artystycznego: znakomitej sprawności tanecznej, pięknej estetyki ruchu, odpowiedniego wyrazu scenicznego i wrażliwości muzycznej. Nowatorskie opracowania choreograficzne i muzyczne, wysoki poziom techniki tanecznej grup koncertowych oraz oryginalne prezentacje przyśpiewek ludowych należą do największych atutów „Resovii Saltans”, podziwianych zarówno przez polską, jak i zagraniczną publiczność.

KK 2019

Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” (Morawica/Polska)
Zespół Pieśni i Tańca "Morawica" powstał w lutym 2015 roku. Pomysłodawcą grupy był Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras. ZPiT „Morawica” działa przy Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, tam również odbywają się systematyczne próby, na których artyści mają okazję doskonalić swój warsztat pod bacznym okiem profesjonalnego choreografa, instruktora tańca narodowego i ludowego - Barbary Kardynalskiej. Jest to osoba o dużym doświadczeniu zawodowym oraz bogatym dorobku artystycznym. Mimo tak wielu zasług w dziedzinie krzewienia dziedzictwa kulturowego, z poświęceniem pracuje nad ukształtowaniem nowego zespołu. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica” to ludzie różnych profesji, miłośnicy tańca i śpiewu pragnący rozwijać swoje pasje, predyspozycje, przyczyniając się tym samym do upowszechniania kultury ludowej regionu.

KK 2019

Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Rezeda” (Uherské Hradiště/Czechy)
Po raz kolejny gościmy w Krośnie doskonały zespół muzyczny z partnerskiego miasta Uherské Hradiště. Tym razem usłyszymy tradycyjny folklor czeskich Moraw w wykonaniu 9 wokalistek oraz towarzyszących im muzyków ludowych.

KK 2019

Agyagbanda (Miskolc/Węgry)
Założona w 2001 roku Agyagbanda z Miskolca występuje w obecnej formacji od czterech lat. Wszyscy członkowie zaczęli grać publicznie na wieczorach tańca ludowego, które regularnie odbywają się w Miszkolcu na Węgrzech od 1993 roku. Od samego początku zaangażowanie zespołu polegało przede wszystkim na zachowaniu dziedzictwa instrumentalnej i wokalnej muzyki mołdawskiej, a także tańców i tradycji ludowych. Mieszkańcy Mołdawii Csángó mieszkają na wschód od najbardziej wysuniętego na wschód pasma Karpat w dzisiejszej Rumunii, a ich muzyka wokalna stanowi jeden z najstarszych dialektów węgierskiej muzyki ludowej. Podczas gdy na początku zespół koncentrował swoje wysiłki na opanowaniu sposobu grania tej muzyki w jej oryginalnej formie, nigdy nie stracił z oczu współczesnego świata, w którym żyje. Nadal chętnie robi wycieczki do innych gatunków, aby zadowolić dzisiejszych wymagających odbiorców - czasem nawet używając zupełnie innego instrumentarium. Oprócz koncertów Agyagbanda regularnie towarzyszy wieczorkom tańca ludowego, uczy pieśni ludowych i udziela instruktaży na temat tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak flety, kaval, skrzypce, kobsa i dwustronny bęben. Agyagbanda zawsze gwarantuje świetną atmosferę podczas każdego wydarzenia z publicznością chętną do nauki i gotową do tańca.

KK 2019

Zakarpacki Teatr Lalek „Bavka” (Użhorod/Ukraina) oraz Muzycy i soliści - Zakarpacki Narodowy Chór (Użhorod/Ukraina)
Kolejni artyści z partnerskiego miasta to muzycy i soliści Zakarpackiego Narodowego Chóru z Użgorodu. W programie usłyszymy muzykę zakarpacką, huculską, a także cygańską i madziarską wykonywaną na skrzypcach, akordeonie guzikowym, kontrabasie i talerzach ręcznych.

Bohaterowie wielokrotnie nagradzanej na festiwalach teatralnych sztuki „Nieudacznik z Wertepu” mieszkają w wiosce Wertep, gdzie znajduje się ich centrum świata. To barwny tygiel kulturowy. Spektakl w swojej scenografii zawiera niezwykłą mozaikę obrazów prezentujących świat przyrody, zwyczaje, święta i obrzędy. Zaś główny bohater, chłopiec Mytryk, chce dociec czy człowiek pochodzi od małpy.

KK 2019

Orkiestra Cygańska „Bihari” (Debrecen /Węgry) oraz Zespół Taneczny „Tuzrozsàk” (Debrecen/Węgry)
Bihari Cigányzenekar, czyli Orkiestra Cygańska Bihara została założona w 2005 roku w Debreczynie przez Hajdú Bihari i kształciła muzyków z młodszej grupy wiekowej. Jest jedną z tych, które grają klasyczną węgierską muzykę cygańską, z tradycyjnym składem: cymbały, skrzypce, altówka i kontrabas. Muzyce towarzyszy piosenka węgierska, rosyjskie ballady z bałkańskimi standardami. Repertuar zespołu zawiera także szczegóły z utworów Liszta - wielkiego kompozytora, ponieważ węgierska muzyka cygańska zawsze miała wielki wpływ na kompozytorów muzyki klasycznej. Zespołowi towarzyszą pary taneczne z zespołu „Ognia Roz”.

KK 2019

Huculi (Werchowyna/Ukraina)
Kapelę „Huculi z Werchowyny” tworzą rdzenni muzykanci huculscy, którzy głównie opierają się na repertuarze dziedziczonym drogą pamięciową od przodków oraz komponują własne utwory czerpiące wątki muzyczne z różnych sytuacji i obrzędów. Zespół ten specjalizuje się w prezentowaniu reliktowego folkloru słynnych muzykantów - skrzypków huculskich (np. Mogur, Gaweć) i muzyki obrzędowej. Założyciel zespołu Mikołaj Iliuk wraz z żoną Mariją Iliuk prowadzą kursy tańca huculskiego, naukę gry na skrzypcach, a Wasyl Tymczuk - naukę gry na cymbałach. Kapela zdobyła wiele nagród, m.in w 2007 roku w Kijowie I miejsce w kategorii najlepszy zespół muzyczny. Członkowie zespołu: Mikołaj Iliuk, Wasyl Tymczuk, Wasyl Mojsejczuk byli przez wiele lat członkami słynnego w Polsce i za granicą zespołu „Czeremosz” Romana Kumłyka, który wielokrotnie występował w Polsce w czasie sympozjów naukowych, Dni Huculskich, Festiwali Huculskich w Krakowie, Żywcu, Poznaniu. Skład instrumentalny prezentuje się następująco: skrypka (skrzypce), cymbał (cymbały), bubeń (bęben), sopiłka (fujarka), jak i rozbudowany o dodatkowe instrumenty: bajan (akordeon guzikowy), saksofon, trąbka. Podczas występów w Polsce okazjonalnie towarzyszy zespołowi karpacki muzykant (sopiłkar, dutkar i trembitar) - góral babiogórski - Piotr Kłapyta, menadżer tego zespołu.

KK 2019

Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” (Chorkówka/Polska)
Zespół powstał w 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chorkówce. Na repertuar zespołu składają się pieśni biesiadne, dożynkowe, kolędy i pastorałki. Zespół bierze udział na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach o charakterze ludowym, dożynkach. Od lipca 2007 roku zespół występuje w zmienionym składzie, a kierownikiem zespołu jest Teresa Samborowska.

KK 2019

Zespół folklorystyczny „Oprášené Krpce” (Žilina/Słowacja)
Miłośnicy folkloru, którzy są byłymi tancerzami zespołów ludowych Stavbár, Rozsutec i Jedľovina w 2011 roku zaczęli odkurzać swoje wspomnienia i doświadczenia taneczne pod symboliczną nazwą Oprášené krpce, czyli zakurzone kierpce. Spotykamy się w gronie osób dojrzałych, które oprócz pracy, znajdują czas na pieśni ludowe, taniec i muzykę. Wszyscy jesteśmy miłośnikami folkloru, przy którym spędziliśmy naszą młodość, i choć mijają lata, doświadczenie pozostało. Spotykać zaczęliśmy się w maju 2011 roku i już latem wystąpiliśmy podczas Janosikowych Dni w Terchowej, do której wróciliśmy z koncertem rok później. Swoje umiejętności prezentowaliśmy w Žiline i okolicach.

KK 2019

Diri Levsky (Kraków/Polska)
Polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i etno, założona w 2017 roku w Krakowie. Muzycy tworzący zespół koncertowali ze sobą na wielu koncertach i festiwalach na terenie kraju oraz za granicą. Postanowili, że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z folku bałkańskiego i muzyki klezmerskiej oraz własne kompozycje. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne połamańce i niebanalne rytmy. Diri Levsky wykonuje autorskie utwory i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach. W swoim dorobku posiadają, m.in. singiel „Bałkański pociąg”. Zespół tworzy siedmiu muzyków ubranych w folkowe instrumentarium, takie jak klarnet, saksofony, flet, trąbka, gitara, akordeon, kontrabas oraz sekcja rytmiczna: baraban, cajon i doumbek.

Obok estrady, Karpackie Klimaty zapraszają na XVII Portius Festiwal, V Karpacki Festiwal Filmowy, Bieg Portiusa, wystawę i plener fotograficzny, Święto Chleba, na dziedziniec PWSZ - KK Twórczo i Naukowo, patio BWA i sztukę odpoczywania, do Zakątka dla Dzieci, Zakątka Rozmaitości Galicyjskich, CDS na malowanie na szkle, wystawę i pokazy, i na rynek gdzie królować będą Smaki i Sztuka Pogranicza, a także na spotkanie z Bieszczadzkimi Rozbójnikami. 

Karpackie Klimaty 2019 - od 23 do 25 sierpnia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się