Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png ab5c912acd270af1bcd9019bbbecfbb0
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 3003bc35a52eeb0d7f95420315f16403
Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ poprzedził uroczystą inaugurację KARPACKICH KLIMATÓW
22.08.2019 Małgorzata Baranowska-Mika

Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ kilka szkiców scenicznych o Łemkach, poprzedził tegoroczne Karpackie Klimaty. Od piątku, 23 sierpnia, krośnieński rynek rozbrzmiewał będzie muzyką, kusił zapachem chleba, cieszył barwami. Przedstawienie było chwilą refleksji nad dziejami regionu i ludzi, których historia obfituje wydarzenia piękne, i te bardzo tragiczne.
Od lat łemkowskie świętowanie kojarzy się głównie z festiwalem w Zdyni. Łemkowska Watra wędrowała po Łemkowszczyźnie, najpierw do Czarnej (koło Uścia Gorlickiego) w latach 1983, 1984, później zagościła w Hańczowej w 1985 r. i Bartnym w latach 1986, 1987, 1988 i 1989. Początkowo były to niewielkie, nieformalne spotkania, a z czasem ewoluowały do dzisiejszej formy dużego festiwalu. Od 1990 roku Łemkowską Watrę organizuje Zjednoczenie Łemków w Zdyni, i to tu Watra usadowiła się na dobre.
Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ jest przeniesieniem na scenę jednej z łemkowskich legend. Przedstawienie to wyprawa w głąb łemkowskiej historii, wyprawa do wnętrza magicznego świata legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoje dzieje, a za prawie każdym z tych bajań krył się upiór czy duch.
Spektakl powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Od czerwca do sierpnia wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.
Spektakl został zrealizowany w ramach projektu ODYSEJA ŁEMKOWSKA i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorem projektu jest Gorlickie Centrum Kultury, a partnerami Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Jasielski Dom Kultury i Polski Ośrodek Międzynarodowego Teatru dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

spektakl

JA JESTEM PAMIĘCIĄ to łuskanie informacji, wspomnień, podań, opowieści o historii części narodu Rusińskiego, który żył, mieszkał, pracował i tworzył na ziemiach Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Do 1945 roku. Spektakl jest rozpięty między dosłownością a metaforą. Między zaśpiewem a krzykiem. Między modlitwą a przekleństwem.
Z całą pewnością jest wyjątkowy. Wyjątkowy w swoim pomyśle scenograficznym, gdzie światło gra rolę główną i rytmizuje działania sceniczne. Ruch, na pograniczu teatru tańca i pantomimy, dostosowuje się do zmian nastroju, kolorytu opowieści. Wyjątkowe przedstawienie. Również przez to, że biorą w nim udział ludzie wiedzeni pasją, potrzebą opowieści o tym co zapomniane. Ocalają tym spektaklem to, co ma nam może dzień po dniu umykać – pamięć o przodkach.

Reżyseria i scenografia: Wojciech Faruga
muzyka: Steve Nash
występują: Krystian Łysoń, Jakub Kruczek, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Barbara Fugiel, Maria Haluch- Grądalska, Katarzyna Centarowska, Małgorzata Samsonowicz, Marlena Pachla, Agnieszka Witusik, Maria Guzik, Aneta Karpińska, Kacper Wiktorek, Natalia Małecka, Apolonia Geppert, Weronika Wronowska, Oliwia Świątek Izabela Krzyszycha, Oliwia Przybyłowicz.

Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ wyprzedził wielkie święto naszego regionu. Od dzisiaj zmieniamy i miejsce, i nastrój zapraszając na Karpackie Klimaty 2019 na krośnieńskiej starówce. Oficjalnym partnerem wydarzenia Karpackie Klimaty jest Podkarpackie. Przestrzeń otwarta.

RCKP_Krosno_Karpackie Klimaty

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się