Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png a8d6356c27921a27a27106ba6e31638f
top news port info kali mstr galp inwe
Banner NHEF.jpg aff362ec49726ed0ec44c9a634f26177
fot Paweł Fiejdasz
ANTOLOGIA POEZJI "KROSNO I OKOLICE"
15.10.2019 Małgorzata Baranowska-Mika

Dla twórców zrzeszonych w Klubie Literackim Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza wieczór Jesiennej Biesiady Poetyckiej był spotkaniem bardzo szczególnym, pełnym wzruszeń, wspomnień i cytatów. Właśnie 11 października 2019 światło dzienne ujrzała Antologia Krosno i Okolice. 

fot. Paweł Fiejdasz

Zbiór otwiera wiersz Pawła z Krosna, znanego też jako Ruthenus, sięgamy więc aż do wczesnego odrodzenia i związków Krosna z węgierskim szlakiem. W antologii nie mogło zabraknąć oczywiście Aleksandra hr. Fredro, który na naszej ziemi się żenił, wspominając zamek napisał Zemstę, a w tym zbiorze zagościł wierszem Ach, któż na widok...

fot. Paweł Fiejdasz

Wyboru utworów dokonali trzej krośnieńscy poeci, Jan Belcik, Marek Petrykowski i Wacław Turek. Wszyscy trzej od lat związani z krośnieńskim Klubem Literackim, wielokrotnie nagradzani, uznani twórcy. Ich smakowi literackiemu zawdzięczamy zbiór 78 wierszy, które na 78 sposobów mówią o krainie i mieście, wyjatkowych swoja urodą i nastrojem. A całość znakomicie zrecenzował zaproszony na Jesienną Biesiadę Poetycką dr Jan Wolski.

fot. Paweł Fiejdasz

Wiersze, oprócz samych poetów, czytali Ewa Pelczar i Jacek Buczyński, ale również Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna i Dorota Cząstka, Dyrektor RCKP.

fot. Paweł Fiejdasz     fot. Paweł Fiejdasz

Ilustracje muzyczną zapewnił Jerzy Czechowski. A całość prowadziła, opiekująca się Klubem Literackim, Anna Jakubik.

fot. Paweł Fiejdasz    fot. Paweł Fiejdasz

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie jest wydawcą Antologii, a realizację wydawniczą zawdzięczamy Wydawnictwu Ruthenus. Na okładce obraz Anny Muni.

Fot. Paweł Fiejdasz

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się