Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 79138550e713041665ec53ec0a25b48e
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg a296098fa5933de29e1ec2e8639b4f09
logo festiwalu
XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
05.07.2019 Małgorzata Baranowska-Mika

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza 20 lipca 2019, o godzinie 18.00, na koncert w ramach XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W Krośnie zaprezentują się trzy zespoły.

ZF Krakowiak

Zespół Folklorystyczny KRAKOWIAK
Grenoble, FRANCJA
Kierownik Zespołu: Danuta Zapłata

Zespół folklorystyczny KRAKOWIAK z Grenoble (Francja) istnieje od 1981 roku. Działalność grupy była bardzo potrzebna, aby wspierać duchowo i materialnie Polaków w kraju i za granicą. KRAKOWIAK jest zespołem samodzielnym, działa na terenie francuskiego regionu Isere. Prezentuje tańce i pieśni ludowe z różnych regionów Polski. Zespół występuje w Domach Opieki, w szpitalach oraz w miasteczkach z okazji różnych świąt i uroczystości. Pierwsze wokalne i taneczne kroki zespół stawiał pod okiem Krystyny Schneider, ówczesnej tancerki PZLPiT „Mazowsze”. Obecnie zespół liczy 23 osoby. W KRAKOWIAKU tańczą również Francuzi, którzy kochają polskie tańce, pieśni i Nasz Kraj.
O Festiwalu w Rzeszowie zespół dowiedział się w 1989 roku i jeżeli jest tylko taka możliwość, to z wielką przyjemnością w nim uczestniczył (m.in. w latach 1989,1993,1996 oraz 2005). W roku 2008 i 2017 grupa uczestniczyła jako osoby towarzyszące. Zespół bardzo sobie ceni udział w rzeszowskim Festiwalu, nie tylko ze względu na panującą tu atmosferę, ale także możliwość podnoszenia swojego poziomu artystycznego i kulturalnego. Członkowie KRAKOWIAKA uczestniczyli w Studium Choreograficznym, organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, gdzie szlifowali swoje taneczne umiejętności pod kierownictwem Romualda Kalinowskiego.

ZPiT Lajkonik

Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK
Chicago, USA
Dyrektor Zespołu: ks. Andrzej Totzke SChr
Kierownik Artystyczny/Choreograf: Halina Misterka
Kierownik Muzyczny: Marta Dudek

Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK powstał jesienią 1991 roku, przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy w Chicago, w celu krzewienia polskiej kultury i tradycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Założycielami oraz pierwszymi choreografami zespołu, którzy po raz pierwszy przywieźli młodzież na festiwal do Rzeszowa w 1996 roku, byli Państwo Ewa i Marek Kuś. W pierwszym roku działalności LAJKONIK liczył 12 tancerzy. Na przestrzeni lat liczba ta wzrosła dziesięciokrotnie. Obecnie w zespole tańczy ponad stu dwudziestu tancerzy, a zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych.
Wiosną 1997 roku kierownictwo artystyczne zespołu objęła Halina Misterka, która jest równocześnie choreografem i instruktorem Grupy Reprezentacyjnej. Kontynuując tradycje założycieli, przygotowała zespół do kolejnych festiwali w Rzeszowie w 1999, 2002, 2005, 2011, 2014, 2017 i 2019 roku. LAJKONIK jest efektem wieloletnich dążeń i ciągłego zatroskania wielu oddanych osób, aby na emigracji wychować dzieci i młodzież w wierze i tradycji, z doświadczeniem piękna kultury polskiej, w mowie, tańcu i śpiewie.
Kierownictwo zespołu dba o pogłębianie wiedzy i umiejętności tancerzy organizując dla nich warsztaty taneczne, prowadzone przez choreografów z Polski. Programy o LAJKONIKU wielokrotnie emitowane były w telewizji polskiej i amerykańskiej. Kilkoro tancerzy LAJKONIKA kontynuuje naukę tańca na kursach folklorystycznych w Rzeszowie oraz służą swym talentem i doświadczeniem pomagając jako asystenci w prowadzeniu zajęć oraz koncertów. Grupa jest także wzorem dla młodzieży, która po raz pierwszy przyjedzie w tym roku do Rzeszowa.

ZPiT Polonez

Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ
Manchester, WIELKA BRYTANIA
Prezes Zespołu: Jolanta Walczyk
Dyrektor Artystyczny/Choreograf: Liz Gwiazdowska

Zespół POLONEZ powstał w angielskim mieście Manchester w 1949 roku i od tego czasu nieustannie promuje piękną polską kulturę oraz tradycje polskie. Grupa przekazuje swoje umiejętności i „zaraża” miłością do polskiej kultury kolejne pokolenia.
Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem oraz kolekcją wspaniałych strojów ludowych. W 1953 roku grupa miała honor uczestniczyć w obchodach koronacji królowej Elżbiety II. Ciekawostką jest także fakt, że w latach pięćdziesiątych, oprócz tradycyjnych występów ludowych, zespół wystawiał operetki i rewie. Obecnie grupa koncertuje nie tylko w Manchesterze i okolicach, ale również w innych miastach Wielkiej Brytanii. Aktywnie wspiera wiele organizacji i wydarzeń charytatywnych.
W roku 2019 zespół obchodzi 70. rocznicę działalności. POLONEZ Manchester jest jedną wielką rodziną, której członkowie kochają Polskę, jej kulturę i tradycje. Z pasją i dumą przekazują ją kolejnym pokoleniom oraz promują jak najszerszemu gronu odbiorców. Na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych do Rzeszowa zespół przyjeżdża po raz siódmy.

XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK (Chicago ) z USA
Zespół POLONEZ MANCHESTER (Manchester) z Wielkiej Brytanii
Zespół Folklorystyczny KRAKOWIAK (Grenoble) z Francji

20 lipca 2019/sobota/
Godzina 18.00
Sala widowiskowa Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza
ul. Kolejowa 1
Wstęp wolny/ obowiązują wejściówki/ do odebrania w kasie RCKP od 8 lipca 2019

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się