Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png 4a350ba450e2269a73f3ab3df04c6c54
top news port info kali mstr galp inwe
Banner NHEF.jpg 2f7105840ba3d39b8586e74a347a8797
LKwŚ 2020 _ zajawka
Letnie Koncerty w Świątyniach - Krosno' 2020
24.06.2020 Małgorzata Baranowska-Mika

Czwarta edycja festiwalu Letnie Koncerty w Świątyniach, odbywającego się w centrum Krosna w sezonie letnim (lipiec-sierpień 2020) to niepowtarzalna okazja dla melomanów, aby zakosztować dźwięków najpiękniejszych krośnieńskich organów znajdujących się we wspaniałych historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów, a także kontemplować piękno muzyki kameralnej - instrumentalnej i wokalnej. Adresatem projektu jest szerokie grono melomanów krośnieńskich oraz turystów, którzy w sezonie wakacyjnym chętnie odwiedzają Krosno. Piękno muzyki organowej i kameralnej, która w sposób szczególny łączy sacrum i profanum wykonywanej w krośnieńskich kościołach niewątpliwie powoduje większe zainteresowanie oraz chęć uczestnictwa w nie biletowanym wydarzeniu kulturalnym. Jak wskazują ostatnie doświadczenia związane z organizacją koncertów i recitali w świątyniach, trafnie rozpropagowane koncerty potrafią zgromadzić we wnętrzach kościołów nader liczne grono słuchaczy.
Festiwal Letnie Koncerty w Świątyniach to pozostające na najwyższym poziomie profesjonalnej realizacji wydarzenie kulturalne, posiadające ugruntowaną tradycję. Wielką rolę odgrywa tutaj ścisła współpraca z Katedrą Organów krakowskiej Akademii Muzycznej. W ramach kolejnych edycji Festiwalu występowali czołowi wykonawcy muzyki organowej oraz instrumentaliści i wokaliści z kraju, z Europy i ze świata. Gościliśmy najbardziej uznanych wirtuozów, wykonywana była literatura większości krajów kultury łacińskiej – w jej wielorakich wymiarach. Prezentowane były najpiękniejsze instrumenty – organy, stojące w zabytkowych krośnieńskich świątyniach oraz liczne inne instrumenty wypełniające części kameralne koncertów; nie zabrakło także uznanych wokalistów. Połączenie aspektu dźwiękowego z wizualnym stwarza w ramach Festiwalu możliwość obcowania z niezwykłymi doznaniami, co jest udziałem licznie przybywającej na koncerty publiczności: rodzimej – krośnieńskiej, z kraju i ze świata.
W tym roku, z zachowaniem wszelkich obostrzeń związanych z pandemią, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, dzięki gościnności włodarzy kościołów krośnieńskiej starówki, zaprasza na czwartą odłonę Festiwalu.

Letnie Koncerty w Świątyniach 2020 - program

Inauguracyjny recital organowy
4 lipca 2020 (sobota), godz. 19.00
Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara)
Dariusz Bąkowski-Kois - organy

Koncert kameralny w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie
25 lipca 2020 (sobota), godz. 16.30
Kościół oo. Kapucynów
Jakub Kołodziej - tenor
Aneta Baziak - saksofon
Jakub Kapała - organy
Marcin Kucharczyk - organy

Koncert organowo-kameralny
8 sierpnia 2020 (sobota), godz. 19.00
Bazylika kolegiacka Świętej Trójcy (fara)
Tomasz Ślusarczyk - trąbka naturalna
Daniel Prajzner - organy

Koncert Maryjny
16 sierpnia 2020 (niedziela), godz. 18.00
Kościół oo. Franciszkanów
Zdzisław Madej - tenor
Artur Szczerbinin - organy

Festiwal zwieńczy Koncert Papieski w Bazylice kolegiackiej Świętej Trójcy 16 października 2020. Usłyszymy organy pod znakomitą ręką Marka Stefańskiego, ulubieńca krośnieńskich melomanów, a słowo Papieża św. Jana Pawła II czytać będzie jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny, prof. Jerzy Trela.

Serdecznie zapraszamy!

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się