Krosno - rckp-krosno.nazwa.pl

logo.png 93ff02011252d12e062818d4471c6259
top news port info kali mstr galp inwe
banner NHEF.jpg 6ac5fd9be1c6d8440b61cd65a1c1c0e1
Portal
Powiązane galerie:
Miejska Górnicza Orkiestra Dęta
15.07.2015 Redakcja RCKP
Miejska Górnicza Orkiestra Dęta
15.07.2015 Redakcja RCKP

Liczy 38 członków. Koncertuje pod kierunkiem Wiesława Wojnara uświetniając uroczystości państwowe, religijne i okolicznościowe. Kontakt: 13-4321898 w. 215.


O zespole

PRÓBY ORKIESTRY   ODBYWAJĄ SIĘ WE WTORKI W GODZ. 18.00 - 22.00 W ZUN "NAFTOMET", UL. NAFTOWA 8

Miejska Górnicza Orkiestra Dęta
Powstała w 1946 roku przy Zakładach   Urządzeń Naftowych „Naftomet” w Krośnie. Muzycy tworzący ówczesny skład to członkowie działającej wówczas orkiestry smyczkowej oraz przedwojennych  orkiestr dętych z okolic Krosna. Największy wkład w tworzenie orkiestry  mają - Józef  Jurczak, w tym czasie prezes Związku Zawodowego Górników i Stanisław Wołkowicz, dyrygent orkiestry smyczkowej. Pierwsze instrumenty odkupiono od orkiestr dętych w Polance i Suchodole.

 

W 1947 roku w charakterze kapelmistrza zatrudniony zostaje Konstanty Ekiert.Zaczyna uczyć gry na instrumentach dętych młodych pracowników zakładów naftowych. Orkiestra otrzymuje jednolite umundurowanie. W 1952 roku na eliminacjach wojewódzkich zdobywa  I miejsce, również kapelmistrz otrzymuje I miejsce. Z chwilą powstania województwa /1975/ zwiększa się ilość organizowanych imprez, a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na występy orkiestry. Przez wszystkie te lata, aż do chwili obecnej orkiestra uświetnia uroczysto?ci ko?cielne w Parafii Polanka

W 1976 roku, po śmierci Konstantego Ekierta, orkiestrę przejmuje Józef Kołodziej. Orkiestra powiększa się o sekcję werbli, którą przygotowuje perkusista Henryk Kyc. W 1982 r. w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Krośnie orkiestra zdobywa I miejsce i główne trofeum „Złotą Piszczel Hutnika”. Trzy lata później w Miejscu Piastowym orkiestra towarzyszy swojemu kapelmistrzowi w jego ostatniej drodze. Po jego
śmierci ponad rok pozostaje bez kapelmistrza. 

Dopiero w 1987 roku batutę obejmujeMarek Drwal rodem z Miejsca Piastowego, na stałe mieszkający w Jaśle. Za jego dyrygentury orkiestra zdobywa I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zakładowych Orkiestr Dętych 1988. Niestety, w wyniku zmian w przedsiębiorstwie zmniejsza się ilość prób i pojawia się problem ze zwolnieniami na nie. W 1996 Orkiestra Dęta Urządzeń Naftowych „Naftomet” obchodzi 50 – lecie swego istnienia połączone z obchodami święta górniczego „Barbórka”. W tym samym roku bierze udział w mszy św. koncelebrowanej przez papieża Jana Pawła II na krośnieńskim lotnisku.W 1998 roku na cmentarzu w Jaśle smutnymi dźwiękami marsza żałobnego żegna zmarłego nagle kapelmistrza Marka Drwala.

Funkcję kapelmistrza obejmuje Ireneusz Fatyga, który kontynuuje pracę poprzednika poszerzając repertuar orkiestry. Muzycy uczestniczą w przeglądach zakładowych orkiestr dętych na szczeblu wojewódzkim zdobywając dwukrotnie II miejsce, dwukrotnie III i dwukrotnie wyróżnienie. Po wspaniałej prezentacji w 2001 r. podczas centralnych obchodów „Barbórki” w Rzeszowie, znajdują się środki na dalszą działalność. Jest to juz wówczas jedyna zakładowa orkiestra w Krośnie, po tym jak w latach 90. rozwiązano orkiestry w Zakładach Przemysłu Lniarskiego i Krośnieńskich Hutach Szkła.W 2006 r. prezes  Zakładów ZUN „Naftomet ” Józef Krowiak przekazuje orkiestrę wraz z instrumentami i umundurowaniem prezydentowi Miasta Krosna. Orkiestra otrzymuje nową nazwę - Miejska Górnicza Orkiestra Dęta, a jej pracę organizuje Krośnieński Dom Kultury, obecnie Regionalne Centrum Kultur Pogranicza. 
Od stycznia 2007 roku funkcję kapelmistrza pełni Wiesław Wojnar.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się