Krosno - www.rckp.krosno.pl

logo.png f5a466b82a0879837e6d6296ae5b0010
top news port info kali mstr galp inwe
Banner NHEF.jpg 20ef60e4c9e533c186cda165c5cd3c3f
Portal
Wakacyjne warsztaty tańca
18.04.2017 Agnieszka Kaszczyszyn

Już rozpoczęły się wakacje, jednak dla młodzieży z polsko-słowackiej grupy warsztatowej to czas intensywnej pracy. Tancerze z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Tanecznego „Kleks”, Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz” z Krosna oraz Tanečnégo divadla „Bodies” z Veľkego Šariša pod okiem choreografów przygotowują widowisko, które zaprezentowane zostanie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w 2018 roku.

Sami zainteresowani nie zdradzają jaka będzie fabuła przedstawienia. Uchylają jednak rąbka tajemnicy, że będzie o nich samych, ich życiu i tańcu – pasji, która łączy niezależnie od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie same warsztaty pokazały, że ten rodzaj sztuki jest językiem uniwersalnym, znoszącym wszelkie granice i bariery językowe. Te nie przeszkadzają w pracy nad przedstawieniem. Widać to także w działaniu trójki choreografów: Katarzyny Korony - głównego choreografa, Aleksandry Fejdasz - prowadzącej grupę polską i Henriety Háberovej - zajmującej się grupą słowacką. Każdego dnia zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza - warsztatowa - służyła doskonaleniu techniki tańca, zaś w drugiej wprowadzane były poszczególne elementy choreografii. Nad nimi obie grupy będą później, niezależnie od siebie, pracowały, by w dalszej części połączyć wszystko w jedno widowisko. Nad trwającymi warsztatami czuwała Katarzyna Sikora, ekspertka przygotowująca ich program.

Warsztaty, jak i cały projekt, powstały dzięki współpracy Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i Podduklianskeho osvetového strediska w Svidníku.

Niestety czas szybko mija i warsztaty dobiegły końca, ale za to radość z wspólnego tańca pozostanie, tego w oparciu o który budowane jest widowisko i transgraniczne porozumienie. Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Aleja tańca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się